Кар’єрне планування

Innovation Education
4 min readJul 18, 2022

--

Перше кар’єрне планування ми робимо ще у дитячому віці. Хтось хоче стати космонавтом, хтось лікарем, хтось хоче співати, хтось танцювати та йде з цією метою у доросле життя. Але в більшості випадків наші дитячі плани змінюються, з’являються нові інтереси та нові цілі.

Одним із найскладніших рішень нам доводиться приймати перед закінченням школи. Школяру у 16–17 років складно ухвалити виважене рішення, з цього віку складно побачити усі перспективи на майбутнє. Досить часто на цей вибір чинить тиск сім’я та соціум, звичайно з найкращих міркувань. Вибираючи професію, вчорашній школяр ще не до кінця розуміє, чи правильно зроблено вибір, чи зможе він реалізувати свій потенціал у цій професії і найголовніше, чи буде він щасливий.

У цьому складному виборі може допомогти професійна орієнтація (Career counseling) — це тестування та консультування для усвідомленого вибору професії та свого кар’єрного шляху. Професійна орієнтація допомагає впорядкувати свої думки та бажання, пов’язані з майбутньою кар’єрою, співвіднести зі своїми талантами, інтересами та здібностями.

Психологи та спеціалісти з профорієнтації рекомендують почати готуватися до вибору професії з 10–12 років. Для цього потрібно розвивати таланти та сильні сторони дитини, віддавати у спеціалізовані класи.

В ідеалі, коли дитині виповниться 14 років, потрібна індивідуальна консультація щодо профорієнтації. У школах можна починати знайомити з різними професіями, проводити зустрічі з психологами та фахівцями з профорієнтації, а також організовувати екскурсії на підприємства. Це важливо для ухвалення найбільш виваженого рішення після закінчення школи.

Студенти також стикаються з питаннями профорієнтації. Одна частина студентів, які вже розпочали навчання в університеті та усвідомили, що це не зовсім те, чим вони хочуть займатися все життя. Для студентів це буде найкорисніше, адже краще усвідомити та скоригувати свій вибір на початкових етапах, ніж витратити 4–5 років даремно.

Але є ще й інші випадки, коли профорієнтація допомагає вибрати більш вузьку спеціалізацію в професії, щоб не вчити все потроху, а вибрати напрям, який є найбільш цікавим або затребуваним на ринку. Для цього все більше ІТ компаній проводять зустрічі зі студентами на 2–3 курсі для того, щоб розповісти, які технології та платформи зараз затребувані, куди рухається ІТ сфера в цілому. З деякими університетами є спеціальні програми співпраці з адаптації спеціалістів під конкретне підприємство. Підприємство організовує серію зустрічей, семінарів для більшої адаптації студентів до вимог ринку.

Наприклад, вивчаючи програмування, можна вивчити потроху кілька мов, а можна вибрати 1 основну мову програмування, 1 скриптову мову і 1–2 мови розмітки. Практикуючись у конкретній спеціалізації, студент отримає більше практичного досвіду, необхідного для роботи.

У дорослому житті також багато ситуацій, де потрібна профорієнтація. Перші роки після університету, коли колишній студент починає працювати, є перші зустрічі з робочою реальністю і тепер уже молодий фахівець розуміє, що ця робота не відповідає його очікуванням. Є безліч прикладів, коли молоді фахівці повністю змінюють спеціальність або галузь в цілому.

Бувають інші випадки, коли фахівця все влаштовує на роботі, але через економічну кризу підприємство закривається або він потрапляє під скорочення. Зіткнувшись із життєвими обставинами, що змінилися, буває важко зрозуміти, що ж тепер робити, де шукати роботу і головне яку. Для цього бажано звернутися за консультацією з профорієнтації та кар’єрного консультанта загалом. Кар’єрний консультант допоможе скласти ваш профіль, вказати на сильні та слабкі сторони, показати шляхи розвитку та які знання, вміння та навички потрібно освоїти чи оновити для пошуку роботи. Такі профорієнтації є при центрах зайнятості, там можна отримати нову спеціальність. На ранку вже працює багато приватних кар’єрних консультантів. Дуже важливо в цей період не впасти в депресію, а звернутися за допомогою до професіонала.

Багато компаній, розуміючи важливість задоволеності співробітника, його бажання бачити перспективи розвитку та свого кар’єрного зростання, починають впроваджувати елементи профорієнтування та кар’єрного планування. Цим в основному ще займатимуться HR-менеджери, але все більше з’являється психологів та кар’єрних консультантів. Великі компанії проводять періодичні оцінки персоналу, створюють індивідуальні плани кар’єрного зростання (career roadmap), організовують підвищення кваліфікації співробітників, запроваджують програму менторства, створюють внутрішні університети та академії.

Професійна орієнтація дуже перспективний напрямок, особливо для ІТ-компаній, який може допомогти школярам та старшокласникам зорієнтуватися у швидкозмінному світі професій. Профорієнтація дає можливість поспілкуватися зі школярами та студентами безпосередньо, підготувати їх до трудових реалій. Це суттєво підвищить рівень усвідомленості та підготовки молодих спеціалістів. Це дозволяє заощадити кошти компанії на перепідготовку спеціалістів під себе. Це адаптує освіту до потреб ринку. Також цей напрямок є дуже актуальним, коли дорослий фахівець хоче змінити сферу роботи, освоїти нову спеціальність, перейти на роботу віддалено.

Ми рекомендуємо зробити кілька простих дій, які допоможуть вам самостійно розібратися у профорієнтації.

1. Проведіть самоаналіз. Запитайте себе, що надихає вас, цікавить, що ви вмієте робити, що ви робите добре і можете робити це весь день. Запишіть це.

2. Складіть список актуальних та сучасних професій (не більше 10–15). Пошукайте додаткову інформацію про актуальні професії в інтернеті.

3. Вивчіть перспективні професії. Почитайте футурологічні статті про професії, які будуть потрібні в найближчому майбутньому.

4. Вивчіть кожен цікавий напрямок. Читайте блоги провідних фахівців, дивіться вебінари, використовуйте різні джерела, щоб дізнатися про напрямок, що цікавить вас якомога більше.

5. Розвивайте свої універсальні навички, софт скіли та вивчайте англійську.

6. Пройдіть безкоштовне професійне тестування або запишіться на консультацію із психологом або кар’єрним консультантом.

Професійна орієнтація — це чудова можливість чесно зізнатися собі, що ви насправді хочете робити та чим ви хочете займатися, але адаптована під сучасний ринок професій.

--

--

Innovation Education

We are educational platform, where you can make your firs step in BIG IT. We will share with you all important information for easy start.